[Logo] Mendo Judge Discussion Board - Forums
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
Околу поените  XML
Forum Index » Општа дискусија
Author Message
peralovJoined: 12/03/2010 12:59:13
Messages: 4
Offline

Ме интересира зошто при тестирањето на решението за едната задача ми вади 10 поени (од вкупно 10), а на другата пак 10 поени (од вкупно 20)? Задачата ја проверив 23243 пати и е точна. И уште нешто, дали претходните испраќања на задачите се рачунаат во финалниот резултат, бидејќи јас појма немав дека дирек ги испраќа и си пробвав неколку пати со други примери пред да ја пуштам конкретната задача.

Филип
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Значи глеај вака кога ти ги тестира задачите пред да заврши натпреварот односно штом го пратиш решението ти го тестира само на еден тест пример (на овој натпревар е на еден) и тој тест пример е 10 поени (на овој натпревар). Кога ке заврши натпреварот ке ја тестира и на другите тест примери кои може да се 10,20,5 не знаеме и ако даде точен резултат на сите ке ги имаш 20-те поени. Или да скратиме ако ти дава 10 поени сега значи точна ти е

This message was edited 1 time. Last update was at 12/03/2010 17:03:53

peralovJoined: 12/03/2010 12:59:13
Messages: 4
Offline

А иначе...јас за овие натпревари разбрав пред некој ден т.е. успеав да учествувам само во 4тиот натпревар за кој веќе ги испратив решенијата. Дали тоа значи дека немам шанси пошто ги пропуштив претходните електронски натпревари ???
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Не грешка си. Значи требало прво да ги прочиташ првилата ама ај ако те мрзи ја ке ти кажам . Услов за да се учествува на регионалниот натпревар е да се има учествувано барем на еден од електронските натпревари (незаисно на кој) значи само на 4тиот е доволно, а за понатака си зависи од тебе односно од тоа што ке направиш на регионалниот. Ако се пласираш на државен идеш и на наего и така натаму... Или скратено нема врска што не си учествувал на претходните натпревари.

п.с. Се надевам дека модераторите и администаторот не замеруваат што јас ги одговарам прашањата .
peralovJoined: 12/03/2010 12:59:13
Messages: 4
Offline

Ок фала многу Никола, ги прочитав правилата и видов дека треба да се учествува на барем еден од електронските натпревари, но помислив дека еве пример ти ако учествуваше и на претходните и вкупно имаш пр 100 поени (од сите натпревари), а јас само 20 (од последниот), дека ти тераш а јас не... Извини шо тебе те зедов за пример
nikola3103


[Avatar]

Joined: 25/12/2009 16:09:56
Messages: 184
Offline

Хxx нема проблем, значи и двата тераме а за понатаму ке видиме
 
Forum Index » Општа дискусија
Go to:   
Powered by JForum 2.1.8 © JForum Team